شرکت مهندسی و طراحی مائده بختیاری

مخمل پاشی روی دیوار چه معایب و مزایایی برای پوشش‌دهی دارد؟

مخمل پاشی روی دیوار یا دکوتکس، تکنیکی است که زیبایی چشمگیری را ایجاد می‌کند. در این روش با دستگاه مخصوص باید پوششی مخملی با رنگ دلخواه روی دیوار اعمال شود. در برخی از موارد این روش پوشش دهی به دیوار برای محافظت از دیوار در مقابل فرو رفتگی و یا خراشیده شدن بسیار مناسب است. اما مزایای دیگری نیز دارد که بهتر است در ادامه متن به آنها توجه کنید.

مخمل پاشی روی دیوار چیست؟

زیبایی منازل، مانند سابق، تنها به یک طرح و یک سری از رنگ‌ها وابسته نیست. تنوعی از طرح‌ها، مدل‌ها و ایده‌ها وجود دارند که می‌توان از آنها برای زیبایی هر چه بیشتر دکوراسیون استفاده کرد.
در این بین توجه به زیبایی دیوارها، کف و سقف که تم اصلی فضا را تشکیل می‌دهند، از اهمیت بالایی برخوردار است. معمولا برای زیبایی دیوارها تکنیک‌های مختلفی از جمله استفاده از رنگ‌های مختلف مانند رنگ میکروسمنت یا موارد دیگر همچون کاغذ دیواری، پتینه و بسیاری از گزینه‌های دیگر به کار برده می‌شود.

با این وجود می‌توان دکوراسیونی ایجاد کرد که کاملا منحصر به فرد و شیک باشد. یکی از گزینه‌هایی که امروزه می‌توان برای این منظور به کار برد، مخمل پاشی روی دیوار است.
مخمل پاشی روی دیوار روشی است که به وسیله دستگاه مخصوصی، جنس خاصی از مواد، روی دیوار یا حتی سطوح مختلف دیگر پاشیده می‌شود.

مخمل پاشی روی دیوار چه مزایایی دارد؟

  • لایه‌ای نسبتا ضخیم از آن روی دیوار اعمال می‌شود که به عنوان عایقی از دما و صدا عمل می‌کند
  • این لایه ضخیم سبب پوشش دهی به ایرادات دیوار خواهد شد و از آسیب به آن نیز جلوگیری خواهد کرد
  • از آن برای سطوح مختلف مانند چوب، آهن و حتی شیشه نیز می‌توان استفاده کرد
  • با توجه به اینکه عایق صدا است به ایجاد آرامش بیشتر در فضا کمک می‌کند

ضخامت مناسب برای مخمل پاشی روی دیوار

برای این روش باید از متخصصین در این زمینه کمک گرفت تا روی سطح مورد نظر پوششی مناسب ایجاد شود. سطح حاصل از این روش، مخملی و بسیار جذاب است. باید توجه داشت که ضخامت مناسب برای سطح مورد نظر ممکن است متفاوت باشد. گاهی حتی طبق سلیقه شخصی می‌توان لایه‌ای ضخیم‌تر از مواد مخملی را روی سطح دیوار اعمال کرد.

مخمل پاشی روی دیوار برای چه فضاهایی مناسب است؟

این روش از دیوارپوش را می‌توان برای قسمت‌ها و فضاهای مختلف طبق سلیقه به کار برد. منازل، محیط‌های اداری، هتل‌ها، سالن‌های کنفرانس، سالن تئاتر، لابی و راهرو هتل‌ها، بخش ورودی یا پذیرش سالن‌های زیبایی و بسیاری از موارد دیگر می‌توانند از این روش استفاده کنند.
اما باید توجه داشت که مخمل پاشی روی دیوار اصلا برای محیط‌های مرطوب مناسب نیست. حتی در بخش‌هایی که نیاز به شست و شوی مکرر وجود دارد، نباید از این روش استفاده کرد. زیرا دیوار مخملی غیر قابل شست و شو است.

تنوع رنگی و شکل ظاهری دیوار مخملی

این دیوارپوش، در زوایای مختلف، درخششی خاص خواهد داشت. این موضوع به این دلیل است که پودری از الیاف مخصوص با متریال خاصی ترکیب شده‌اند و روی دیوار پاشیده می‌شوند.
این پودر الیافی براق و شیشه‌ای در ترکیب خود دارد که موجب این زیبایی چشم نواز می‌شود. تنوعی از رنگ‌ها را برای مخمل پاشی روی دیوار می‌توان انتخاب کرد. این موضوع بنا به سلیقه ممکن است متفاوت باشد. اما معمولا پیشنهاد می‌شود رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید با توجه به گزینه‌های زیر باشند.

رنگ مخملی مناسب برای پذیرایی

رنگی که برای سالن پذیرایی انتخاب می‌شود تاثیر به سزایی در زیبایی و دکوراسیون تمام قسمت‌ها دارد. از این رو پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد مخمل پاشی روی دیوار سالن پذیرایی منزل را دارید، گزینه‌ای مناسب را انتخاب کنید.
خوشبختانه تنوع رنگ بالایی برای مخملی کردن دیوار وجود دارد که می‌توان بین طیف وسیعی از رنگ‌ها، گزینه مناسب را برگزید.
معمولا رنگ‌های تیره‌ای مانند آبی نفتی تیره، بنفش و همینطور مشکی یا زرشکی برای پذیرایی به کار می‌روند اما برای انتخاب رنگ‌های روشن نیز پاستیلی، صورتی، کرمی و طلایی گزینه‌های زیبایی هستند.

رنگ مخملی مناسب برای اتاق خواب

برای اتاق خواب نیز می‌توان طیف‌های رنگی مختلفی را طبق سلیقه انتخاب کرد. معمولا اتاق خواب با توجه به اینکه برای چه رنج سنی و یا جنسیتی است می‌تواند گزینه‌های مختلفی را شامل شود. اغلب رنگ‌های آبی روشن، پوست پیازی، آبی تیره و یا حتی قرمز تیره نیز گزینه‌ای مناسب است.

رنگ مخملی مناسب برای محیط کار و اتاق کار

معمولا گزینه‌هایی که برای اتاق کار انتخاب می‌شود، باید طوری باشد که روحیه کار و آرامش را القا کند. معمولا رنگ‌های گرم برای اتاق کار کمتر استفاده می‌شوند و بهتر است گزینه‌هایی مانند آبی تیره یا روشن، تناژهایی از سبز یا حتی کرم را برای این مورد برگزید.

رنگ مخمل مناسب برای لابی و راهروها

از دیگر قسمت‌هایی که می‌توان از مخمل پاشی روی دیوار برای آن بهره گرفت، لابی یا راهروها هستند. معمولا از رنگ‌های خاکستری، قرمز، بنفش، قهوه‌ای، کرمی، سبز تیره و حتی گاهی سیاه و طلایی برای این قسمت‌ها استفاده می‌شود.

نحوه اجرای مخمل پاشی روی دیوار چگونه است؟

معمولا برای اینکه بتوان دیوار مخملی جذاب و زیبایی داشت، لازم است از متخصصین برای اجرای آن کمک گرفت. برای پیش رفتن این روش، لازم است دیوار کاملا تمیز و عاری از گرد و غبار باشد.
در پی آن چسب با جنس مناسبی انتخاب می‌شود و روی دیوار اعمال می‌شود. تقریبا این مرحله بسیار مهم است. بعد از آن به وسیله دستگاه مخمل پاش، الیاف و متریال مخصوص را به دیوار می‌پاشند.

نکته‌ای که باید در نظر گرفت، این است که کیفیت چسب و دستگاه مخمل پاش، در کیفیت کار و نتیجه نهایی بسیار موثر است. از این رو بهتر است گزینه مناسب‌تر را انتخاب کرد.

نحوه نگهداری از دیوار مخملی چگونه است؟

نگهداری مناسب از دیوار مخملی باعث می‌شود، طول عمر آن بیشتر شود و همینطور همیشه جلوه و زیبایی خود را داشته باشد. باید توجه داشته باشید که ایجاد سوراخ یا خراش روی سطح آن علاوه بر اینکه از زیبایی آن می‌کاهد، سبب می‌شود به سایر قسمت‌ها نیز منتقل شود. از این رو باید دیوار را در مقابل خراشیدگی، سوراخ شدن یا حتی پاشیدن رنگ مراقبت کرد.

مخمل پاشی روی دیوار چه معایبی دارد؟

  • به دلیل غیر قابل شستشو بودن، نباید این روش برای سطوحی که به شستشو نیاز دارند به کار برد
  • از این روش نباید برای محیط‌های مرطوب استفاده کرد
  • در مقابل خراشیدگی آسیب پذیر است و برای محیط‌های کاری مانند نجاری یا منازلی که حیوانات خانگی دارند، اصلا مناسب نیست

جمع‌بندی

مخمل پاشی روی دیوار روشی برای زیبایی و جذابیت دیوار در اختیار قرار می‌دهد. از این روش برای بیشتر فضاهای خشک می‌توان استفاده کرد. طراحی منحصر به فردی از آن ایجاد می‌شود اما باید راهکارهای مناسب برای مراقبت از آن را نیز انجام داد.

Post a Comment

*

code